ЋирилицаЛатиница КонтактЈавне набавке


 

ARHIVALIJA MESECA

 

2


3

 

4

 

ISSN (Online) 2812-9636

ИНСТИТУЦИЈА
:
ИСТОРИЈСКИ АРХИВ ПОЖАРЕВАЦ

ГЛАВНИ И ОДГОВОРНИ УРЕДНИК:
Др Јасмина Николић, директорка Историјског архива Пожаревац


АУТОР И УРЕДНИК ПОРТАЛА:
Др Јасмина Николић


ТЕХНИЧКИ УРЕДНИК:
Александра Богдановић

 

АУТОРИ:
Др Јасмина Николић
Др Драгана Милорадовић
Наташа Милошевић Дулић
Мирјана Степановић


ПОЧЕТАК
1.10.2021.

СТАТУС:
У току
___________________________

КОНТАКТ ПОДАЦИ:
ИСТОРИЈСКИ АРХИВ ПОЖАРЕВАЦ
ДР ВОЈЕ ДУЛИЋА 10
12000 ПОЖАРЕВАЦ
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
www.arhivpozarevac.org.rs
info@arhivpozarevac.org.rs
+381.12.523.082

 

1

АРХИВАЛИЈА МЕСЕЦА – АВГУСТ 2023.

 

Arhivalija avgust 2023, Arhiv Pozarevac  

ОДЛАЗАК ПОЖАРЕВЉАНА НА ПЛАЖУ НА ОБАЛИ МОРАВЕ

Жени је, према мишљењу већине православних теолога, било место у породици, дому, поред мужа који је заузет многим „спољним дужностима и бригама“, док жена мора бити посвећена вођењу домаћинства и подизању деце. Чак је предлаган закон и став који треба да заузме држава: „да женске сукње, код жена и одраслих девојака, не смеју бити краће бар од 25 сантиметара изнад земље; да се женскиње од 15 година на даље не сме шишати; да се женскиње не сме скитати нити јавно пушити; да беспослено и проблематично женскиње не сме седети по јавним локалима ради „кибицовања“ и у неморалној намери...“ “Та страст и тај култ (моде и тела..) врло често су извор моралне и економске пропасти породице и народа.“ - наводи се у "Политици" 14. новембра 1926. године.
(Више: др Д. Милорадовић, Освајање сфере јавног живота - улога жена у друштвеном и културном животу Пожаревца крајем ХIХ и почетком ХХ века, Историјски архив Пожаревац, 2019.)

Велике промене у статусу жена, њеном месту у породици и појављивању у јавном животу, највише је видљиво њеном појавом на плажама. У прво време "оскудно" одевене жене су заузеле своје место и на моравским плажама. Строгост норми облачења полако је попуштала и у Пожаревцу - посебно на плажи у Љубичеву у периоду између два светска рата.
Мода је један од најбољих показатеља модернизацијских промена. Кроз њу се огледа преображај појединца, али и његова подложност утицајима колективних образаца који убрзо постају општеприхваћени. У првом моменту мода је зависна од економског, социјалног и културног момента појединца и друштва, а онда постаје феномен отпоран на све привредне и друштвене промене који опстаје и у најдубљим кризама. Штавише, модни трендови постају `кривци` за либерализацију форми женског понашања.
(Више: др Д. Милорадовић, Мода у Пожаревцу 1880-1929 - сусрет Истока и Запада, Историјски архив Пожаревац, 2019.)

Двадесетих и тридесетих година 20. века током лета постојала је нова дозвољена забава – купање у Морави и сунчање на уређеним пешчаним плажама. Занимљиво је да су, поред редовног железничког саобраћаја, током летњих месеци, саобраћали тзв. „возови за купање“, који су одвозили Пожаревљане до околних речних купалишта. Како је наведено у Грађанинубр. 57 из 1920. године: „Дирекција пожаревачких железница одобрила је повластицу од ¼ цене за одлазак и повратак возовима, до шљункаре у Батовцу за купање у Морави. Посетиоци имају купити у полазној станици карту од ½ цене и она им важи и за повратак...“.

Да су плаже постале доступније и "ближе" Пожаревљанима сведочи и фотографија из тридесетих година 20. века, када је било организовано одвожење купача на моравске плаже поштанским аутобусом.
Фотографијом архивалије месеца августа желели смо да подсетимо наше суграђане на заборављене моравске обале, ситан песак спрудова и дружења у ресторану "Моравска лагуна".

Фотографија:
Тридесетих година 20. века многи купачи су долазили на моравску плажу поштанским аутобусом.
Историјски архив Пожаревац, Збирка Varia 1791 -   , колекција разгледница, поклон Елеоноре Горгијеве Обрадовић

Одабрала: др Драгана Милорадовић, архивски саветник